Csomakőrös - Chiuruş
A település lakosai zömében református magyarok. A XIX. században a falucskát még Kőrösnek hívták. 1904-től Csomakőrösre változtatták, nagy szülötte, Kőrösi Csoma Sándor iránti tiszteletből, mivel ő is felvette a Kőrösi előnevet.
Mellszobra a település központjában található, a Csoma-emlékszoba pedig a községházában van berendezve.
Egykoron leégett szülőháza helyén, a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Közművelődési Egyesület megépítette a Csoma-ház hasonmását. Személyéhez és emlékéhez kapcsolódnak a Csoma-diófák a Felszeg nevű falurészen. "Miután a házuk leégett - mesélik a helybeli öregek -, a szülők ide költöztek, erre a telekre, ahol a diófák állnak. Ma már az a ház sincsen meg, más épült a helyébe. De a régiek és mi is úgy tartjuk, hogy ezek még látták az alattuk játszadozó kicsi Sándrit."
A település régi templomának helyén álló műemlék templom mai formáját 1799-ben kapta. Belsejében tárták fel annak az egyenes záródású, XIII. századi szentélynek alapfalait, melynek alaprajza, téglából kirakva, a templom padlózatán látható. A kőfallal kerített cinteremben egy emlékkopja található, melyet Kőrösi Csoma Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából állítottak.
|
|