Négyfalu - Săcele - Vierdörfer
A település Brassótól 10 kilométerre, a Nagykő-havas lábánál, a Tömösi- és Ósánci-szoros között fekszik. Lakosai barcasági csángó-magyarok, más néven hétfalusi csángók.
Négyfalu - mint neve is mutatja - négy faluból áll, ezek a következők: Bácsfalu, Türkös, Csernátfalu és Hosszúfalu. 1950-ben közigazgatásilag összevonták a falvakat, és városi rangra emelték a települést. Lakossága megközelítőleg 33 ezer fő, melynek 23%-a magyar. Érdekességként kell megemlíteni, hogy egy teljesen külön településrészen nagy számban élnek itt cigányok is.
A településen összesen 17 templom található, melyből 5 evangélikus, 1 református, 2 római katolikus, 7 ortodox, 1 baptista és 1 pünkösdista. A városka határában található két 1848/49-es emlékmű is, a Tömösi- és Ósánci-szorosokban pedig még léteznek az Osztrák-Magyar Monarchia régi vámházai.
Barcasági csángó-magyarok laknak még másik hat faluban is, ezek: Tatrang, Zajzon, Pürkerec (együttesen: Háromfalu), valamint Barcaújfalu, Krizba és Apáca.
Négyfalu neves szülöttei: Bálint István grafikus és festőművész, Girás Anna és Mezei Etelka festőművészek, Csukás Károly és a fafaragó Tótpál testvérek. Itt tanult továbbá Istók János szobrászművész és Bartalis János költő. A településhez kapcsolódó érdekesség, hogy Kossuth Lajos szemfödelét egy négyfalui (Csernátfalu) asszony hímezte, sőt a hagyomány szerint Kossuth halotti párnáját a türkösi evangélikus parókia kertjében szedett rózsaszirmokkal töltötték meg.
A településen a hétfalusi csángók és az itteni románok életét, népművészetét és népviseletét bemutató múzeum is működik. További látványosság Kajcsa Sándorné gyűjteménye, aki különféle szőttesek készítésével foglalkozik, menye pedig a hagyományos húsvéti tojásírás bemutatásával várja az érdeklődőket. Címük: str. Morii nr. 19.
|
|